On Air Now

Airplay40 Rewind

10:00pm - Midnight

Now Playing

The Brotherhood Of Man

Save Your Kisses For Me

What's On Sport W/C October 8

Action at Warton Stock Car Club

Here are some of the local sporting fixtures for the week ahead.

Men’s Football

Saturday October 8

Sky Bet League One

 

Morecambe FC v Ipswich Town FC, Mazuma Stadium, Morecambe 3pm

 

Isuzu FA Trophy Third Qualifying Round

Morpeth Town FC v Lancaster City FC, Craik Park, Morpeth 3pm

 

North West Counties Football League Premier Division

Kendal Town FC v Vauxhall Motors FC, Parkside Road, Kendal 3pm

 

North West Counties Football League The Edward Case Cup 2nd Round North

Chadderton FC v Garstang FC, The Falcon Fire Stadium, Chadderton, Oldham 3pm

 

Mid Lancashire Football League Premier Division

Trimpell & Bare Rangers FC v Standish St Wilfreds FC, Trimpell Sports & Social Club, Morecambe 2pm

 

Mid Lancashire Football League Division 2

Highgrove FC (Reserves) v Walmer Bridge FC (Reserves), Royal Albert Playing Fields, Lancaster 2pm

New Longton Rovers FC v Trimpell & Bare Rangers FC (Reserves), Recreation Ground, New Longton 2pm

 

Mid Lancashire Football League Division 3

Middleton & Overton Sports FC v Bolton Young Boys FC, Middleton Park, Morecambe 2pm

 

West Lancashire Football League Premier Division

Milnthorpe Corinthians FC v Lytham Town FC, Strands Lane, Milnthorpe 3pm

 

West Lancashire Football League 

Division 1

Haslingden St Marys FC v Kendal County FC, South Shore Street, Haslingden 3pm

 

West Lancashire Football League

Division 2

Freckleton FC v Kendal United FC, Rawsthorne Sports Centre, Freckleton 3pm

Galgate FC v Chipping FC, Recreation Ground, Galgate 3pm

Garstang FC (Reserves) v Walney Island FC, The Riverside, Garstang 3pm

Pause United CFC v Charnock Richard FC (Reserves), Playing Fields, Bentham 3pm

 

Lancashire FA Amateur Shield Round 2

Bolton County FC v Carnforth Rangers FC, Radcliffe Round, Bolton 2pm

Bolton Lads & Girls Club v Storeys FC Lancaster, BLGC Sports Facility, Bolton 2pm

Slyne with Hest FC v Daten FC, Bottomdale Road, Slyne with Hest 2pm

 

Baines Bagguley Penhale North Lancashire & District Football League

Premier Division

King George FC v Caton United FC (Reserves), Pitch No 3 Salt Ayre Sports Centre, Lancaster 2pm

Marsh United  FC (Reserves) v Middleton & Overton Sports FC (Reserves), Willow Lane, Lancaster 2pm

Pause United CFC (Reserves) v Lancaster Boys Club FC, Playing Fields, Bentham 2pm

Westgate Wanderers Royals FC v Melbourne FC, King George Playing Fields, Middleton 2pm

 

Baines Bagguley Penhale North Lancashire & District Football League First Division

Bay Rangers FC v Castle FC, Ryelands Park, Lancaster 2pm

Carnforth Rangers FC (Youth) v Melbourne FC ( Reserves), High School, Carnforth 2pm

Caton United FC (Reserves) v Millhead FC (Reserves), Sports Field, Caton 2pm

Hest Bank United FC v Morecambe Hawks FC , Bolton Le Sands Community Centre 2pm

 

Westmorland FA County Cup Benevolent Trophy First Round

Appleby FC v Burneside FC, Broad Close, Appleby 2pm

Burton Thistle FC v Kirkby Stephen FC, Curwen Woods, Burton In Kendal 2pm

Ibis FC v Lunesdale United FC, Jubilee Fields, Kendal 2pm

 

Tuesday October 11

Pitching In Northern Premier League Premier Division

Lancaster City FC v Warrington Rylands 1906 FC, Giant Axe, Lancaster 7.45pm

 

North West Counties Football League Premier Division

Kendal Town FC v Ashton Athletic FC, Parkside Road, Kendal 7.45pm

 

Thursday October 13

Lancashire Football League West Division (Under 23)

Ashton United FC (under 23s) v Lancaster City FC (under 23s), The Hebs Group Stadium, Ashton in Makerfield 7.45pm

 

Women’s Football

Sunday October 9

North West Women’s Regional Football League Division 1 North

Hindley Juniors Women FC v Morecambe FC Women, Park Lane, Hindley 2pm

 

Lancashire FA Women’s County Football League Division 1 North West

Sir Tom Finney FC Development Women v Lancaster City FC Ladies, UCLAN Arena, Preston 2pm

 

Men’s Hockey

Saturday October 8

North West Men’s Division 2

 Lancaster 1 v Lytham St Annes 1, Lancaster University, Lancaster, 12pm

 

North West Men’s Division 3 North

Lancaster & Morecambe 1 v Kendal 1, University of Cumbria, Lancaster, 2pm

 

North West Men’s Division 4 North

Leyland & Chorley 1 v Lancaster & Morecambe 2, Buckshaw Village, Chorley, 3pm

 

Women’s Hockey

Saturday October 8

North West Women’s Premier

Lancaster 1 v Longridge 1, Lancaster University, Lancaster, 3.15pm

 

North West Women’s Division 1

Timperley 2 v Lancaster 1, Timperley HC, Timperley, 12.30pm

 

North West Women’s Division 2 North

Lancaster & Morecambe 1 v Ulverston 1, University of Cumbria, Lancaster, 3.30pm

 

North West Women’s Division 3 Central

Lancaster Nomads 1 v Lancaster 2, Lancaster University, Lancaster, 12pm

 

North West Women’s Division 4 Central

Chorley Phoenix 2 v Lancaster Nomads 2, Buckshaw Village, Chorley, 9.45am

Longridge 2 v Lancaster 2, Longridge Sports Centre, Longridge, 11am

Windermere 1 v Lancaster & Morecambe 2, The Lakes School, Windermere, 11am

 

North West Women’s Division 5 Central

Lancaster & Morecambe 3 v Clitheroe Blackburn Northern Development, University of Cumbria, Lancaster, 12.15pm  

 

 

Stock Car Racing

Sunday October 9

Autumn Mayhem Races, Stock Car Club, Warton, noon.

 

If you would like your team(s)’s fixtures adding to our weekly fixture list please contact ross.c@beyondradio.co.uk

 

More from Local Sport

Recently Played Songs

  • 11:55pm

    Save Your Kisses For Me

    The Brotherhood Of Man

    Download
  • 11:49pm

    Don't go breaking my heart

    Elton John & Kiki Dee

    Download
  • 11:45pm

    Dancing Queen

    ABBA

    Download

Up next on Beyond Radio