On Air Now

Non Stop Beyond

Midnight - 6:00am

Now Playing

220 Kid & JC Stewart

Too Many Nights

What's On Guide to Local Sport W/C September 9

A weekly pool tournament with a £100 cash prize is taking place at Greens in Lancaster

Here is your guide to local sport for the week ahead.

Men’s Football

Saturday 9th September

The Pitching In Northern Premier League, Premier Division

Hyde United FC v Lancaster City FC, Project Solar Stadium, Hyde 3pm

 

The North West Counties Football League Premier Division

Kendal Town FC v Ramsbottom United FC, JRobs Ground Maintenance Stadium, Kendal 3pm

 

The North West Counties Football League First Division North

Garstang FC v Ilkley Town FC, The Riverside, Garstang 3pm

 

The West Lancashire Football League Premier Division

Fulwood Amateurs FC v Slyne with Hest FC, Lightfoot Lane, Fulwood, Preston 3pm

Rossendale FC v Milnthorpe Corinthians FC, Marl Pits, Rossendale 3pm

 

The West Lancashire Football League Division One

Carnforth Rangers FC v Askam United FC, Quarry Park, Carnforth 3pm

Millom FC v Kendal County FC, Hanna Field, Millom 3pm

 

The West Lancashire Football League Division Two

Dalton United FC v Storeys FC of Lancaster, Railway Meadow, Dalton in Furness 3pm

Freckleton FC v Caton United FC , Rawsthorne Sports Centre, Freckketon 3pm

Galgate FC v Charnock Richard FC (Reserves), The Recreation Ground, Galgate 3pm

Kendal United JFC v AFC Blackpool (Reserves), Castle Drive, Kendal 3pm

Pause United FC v Garstang FC (Reserves), Trimpell Sports & Social Club, Morecambe 3pm

 

The West Lancashire Football League Division Two Reserves

Fulwood Amateurs FC (A Team) v Carnforth Rangers FC (Reserves), UCLAN Sports Arena, Preston 3pm

Milnthorpe Corinthians FC (Reserves) v Rossendale FC (A Team), The Strands, Milnthorpe 3pm

Storeys FC of Lancaster (Reserves) v Thornton Cleveleys FC (A Team), York Road, Bowerham, Lancaster 3pm

 

Mid Lancashire Football League Premier Division

Highgrove FC v Southport & Ainsdale Amateurs AFC, Royal Albert Playing Field, Lancaster 2pm

 

Baines Bagguley Penhale North Lancashire & District Football League Premier Division

Cancer Care FC v King George FC, Pitch 1, King Georges Field, Slyne Road, Lancaster 2pm

Caton United FC (Colts) v Highgrove FC (Reserves), Station Hotel Sports Field, Caton 2pm

Lancaster Boys Club FC v Westgate Hawks FC, Pitch 1, Willow Lane, Lancaster 2pm

Marsh United FC (Reserves) v Pause United FC (Reserves), Pitch 2, Willow Lane, Lancaster 2pm

Middleton & Overton Sports FC (Reserves) v Bay Rangers FC, Middleton Park, Middleton 2pm

Scorton Saints FC v Castle FC, Woodacre Hall, Scorton 2pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division One

Appleby FC v Ibis FC, Broad Close, Appleby 2.30pm

Endmoor KGR FC v Kirkby Lonsdale FC ,Woodside Road, Endmoor 2.30pm

Kirkoswald FC v Kendal United JFC (Reserves), The Old Showfield, Kirkoswald,2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Two

Cartmel & District AFC v Endmoor KGR FC (Reserves), Cartmel Park, Cartmel 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Three

Burton Thistle FC v Ibis FC (Reserves), Curwen Woods, Burton in Kendal 2.30pm

Carnforth Rangers FC (A Team) v Wetheriggs United FC (Reserves), High School, Carnforth 2.30pm

Hest Bank United FC v Eden Valley FC, Community Centre, Bolton Le Sands, 2.30pm

Kendal County FC (Reserves) v Greystoke FC (Reserves), Netherfield Cricket Club, Kendal 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Four

Burneside FC (Reserves) v Millhead FC (Reserves), Hollins Lane Playing Fields 2.30pm

Sedbergh & Dent United FC (Reserves) v Carnforth Rangers FC (Youth), Church Bridge Playing Field, Dent 2.30pm

 

Tuesday 12th September

Lancashire FA 2023/2024 Challenge Trophy First Round

Lancaster City FC v AFC Fylde, The Giant Axe Stadium, Lancaster 7.45pm

 

Friday 15th September

The North West Counties Football League Premier Division

Kendal Town FC v Skelmersdale United FC, JRobs Ground Maintenance Stadium, Kendal 8pm

 

Women’s Football

Sunday 10th September

North West Women’s Regional League Division One North

Workington Reds FC Ladies v Morecambe FC Women, Derwent Park, Workington 2pm

 

Lancashire Women’s County League Premier Division

Burnley Belvedere FC Ladies v GT7 Academy Ladies, Rugby Club, Burnley 2pm

 

Lancashire Women’s County League Championship

Lancaster City FC Ladies v Horwich St Marys FC Ladies, The Giant Axe, Lancaster 2pm

 

Lancashire Women’s County League Division One North/West

Rose Grove FC Ladies v Kendal Town FC Women, New Hall Street, Rose Grove, Burnley 2pm

Sir Tom Finney FC Ladies (Blue) v Morecambe FC Women’s Development, UCLAN Sports Arena, Preston 2pm

 

Walking Football

Monday 11th September

Westmorland County FA Walking Football

Over 40s only, £2 per session 3G Pitch, Dallam School, Milnthorpe 6.45pm-7.45pm

 

Thursday 14th September

Lancaster City FC Dollies in the Community Walking Football

For men and women of any ability. Outdoor 3G Pitches, Bay Leadership Academy, Heysham 6.45pm-8pm

 

Friday 15th September

Morecambe FC Community Walking Football

Over 50s, Free Drop in Session, Regent Park, Morecambe 12pm-1pm

 

Men’s Cricket

Saturday 9th September

Northern Premier Cricket League Division One

Garstang CC 1st XI v Leyland CC 1st XI, The Riverside, Garstang 12.30pm

Kendal CC 1st XI v Fulwood & Broughton CC 1st XI, Shap Road, Kendal 12.30pm

St Annes CC 1st XI v Netherfield CC 1st XI, Vernon RD, Lytham St Annes 12.30pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Premier Division

Carnforth CC 1st XI v Lancaster CC 1st XI, Lodge Quarry, Carnforth 1pm

Morecambe CC 1st XI v Penwortham CC 1st XI, Woodhill Lane, Morecambe 1pm

Torrisholme CC 1st XI v Preston CC 1st XI, Boundary Meadow, Torrisholme 1pm

 

Moore & Smalley Palace Shield

Competition Division One A

Leyland CC 2nd XI v Garstang CC 2nd XI, The Stanning Memorial Ground, Leyland 1pm

Netherfield CC 2nd XI v Westgate CC 1st XI, Parkside Road, Kendal 1pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Division Two

Hoghton CC 1st XI v Torrisholme CC 2nd XI 1pm, Blackburn Old Road, Hoghton1pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Division Three

Lancaster CC 2nd XI v Grimsargh CC 2nd XI, Lune Road, Lancaster 1pm

 

Westmorland Cricket League Division One

Arnside CC 1st XI v Sedgwick CC 1st XI, Memorial Playing Field, Arnside 1.30pm

Bare CC 1st XI v Morecambe CC 2nd XI, Cross Hill Park, Lancaster 1pm

Burneside CC 1st XI v Kendal CC 2nd XI, Ellegreen Park, Burneside 1.30pm

Holme CC 1st XI v Kirkby Lonsdale CC 1st XI, North Road, Holme 1pm

Shireshead & Forton CC 1st XI v Heysham CC 1st XI v, Clifton Park, Forton 1pm

Warton CC 1st XI v Carnforth CC 2nd XI, The Hyning Ground, Warton 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Two

Coniston CC 1st XI v Ambleside CC 1st XI, Yewdale Road, Coniston 1.30pm

Netherfield CC 3rd XI v Cartmel CC 1st XI, Parkside Road, Kendal 1.00pm

Sedgwick CC 2nd XI v Morecambe CC 3rd XI, Sedgwick House, Sedgwick 1.30pm

Silverdale CC 1st XI v Milnthorpe CC 1st XI, Cove Road, Silverdale 1pm

Westgate CC 2nd XI v Shireshead & Forton CC 2nd XI, Cross Hill Park, Lancaster 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Three

Bolton Le Sands CC 1st XI v Arnside CC 1st XI, Main Road, Bolton Le Sands 1.30pm

Galgate CC 1st XI v Holme CC 2nd XI, The Recreation Field, Galgate 1pm

Leven Valley CC 1st XI v Silverdale CC 2nd XI, Playing Fields, Haverthwaite 1pm

Trimpell CC 1st XI v Burneside CC 2nd XI, Trimpell Sports & Social Club, Morecambe 1pm

Windermere CC 1st XI v Ingleton CC 1st XI, Queens Park, Windermere 1pm

 

Sunday 10th September

Markland Hill Wealth Cumbria Cup 2023 Finals Day at Kendal Cricket Club (100 Ball Cricket)

Game 1, Kendal CC 1st XI v Furness CC 1st XI 10.30am

Game 2, Workington CC 1st XI v Loser Game 1 1.30pm

Game 3, Winner Game 1 v Workington CC 1st XI 4.30pm

Shap Road, Kendal from 10.30am

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Sunday Division One

Preston CC (Sunday) XI v Garstang CC (Sunday) 1st XI, West Cliff, Preston 1pm

Torrisholme CC (Sunday) 2nd XI v Great Eccleston CC (Sunday) 1st XI, Boundary Meadow, Torrisholme 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Three

Carnforth CC 3rd XI v Bare CC 2nd XI , Lodge Quarry, Carnforth 1pm

Kirkby Lonsdale Cricket Club Fundraiser Family Fun 6-a-side Tournament

6-a-side cricket, separate kids cricket arena, BBQ, Raffle, music, bar & more check out Kirkby Lonsdale Cricket Club Facebook page. Lunesdale Park, Kirkby Lonsdale 11am

 

Morecambe Cricket Club charity event for the Ruth Strauss Foundation & the Morecambe Cricket Section

4 x teams, 60 Ball competition, Hundred Rules, Five games including the final. BBQ, Raffle, Boundary Music, Fundraising Cards. See Morecambe Cricket Club Facebook page for further details. Woodhill Lane, Morecambe 11am

 

Women’s Cricket

Sunday 10th September

Westmorland Cricket League Women’s Softball Finals day at Bare Cricket Club

Softball, Bar, BBQ, Raffle, Cross Hill Park, Lancaster 11am

 

Men’s Rugby Union

Saturday 9th September

Lancashire Cup Competitions 2023 2024 Alan Stone Lancashire Bowl Quarter Finals

Garstang RUFC v Chorley RUFC, (played at Preston Grasshoppers Ground) Lightfoot Green Lane ,Preston 3pm

 

Saturday 9th September

Northern Division Regional One North West

Manchester RUFC v Kendal RUFC, Grove Lane, Cheadle 3pm

 

Northern Division Regional Two North West

Kirkby Lonsdale RUFC v Douglas (IOM) RUFC, Underley Park, Kirkby Lonsdale 1pm

Vale of Lune RUFC v Bowdon RUFC, Powderhouse Lane, Lancaster 3pm

 

HALBRO North West Leagues NOWIRUL Baines Plumbing Division One

Broughton Park RUFC (2nd XV) v Vale of Lune (2nd XV), Hough End, Chorlton-cum-Hardy Time TBC

Manchester RUFC (2nd XV) v Kendal RUFC (2nd XV), Grove Lane, Cheadle Time TBC

 

HALBRO North West Leagues NOWIRUL Wayne Lord Plumbing Division Two North

Garstang RUFC (Blues 2nd XV) v Kirkby Lonsdale RUFC,(Development) XV, Hudson Park, Garstang 3pm

Sedgley Park 3rd XV v Vale of Lune RUFC (3rd XV) , Park Lane, Whiefield, Manchester, 3pm

 

HALBRO North West Leagues NORIWUL Wayne Lord Plumbing Division Three

Preston Grasshoppers RFC (4th XV) v Garstang RUFC (Lions 3rd XV), Lightfoot Lane, Preston 3pm

 

Sunday 10th September

Halbro NW Colts Leagues-Senior Colts League A

Vale of Lune RUFC (Senior U18 Colts) v Firwood Waterloo RUFC (Senior U18 Colts), Powderhouse Lane, Lancaster 2pm

 

Men’s Rugby League

Saturday 9th September

North West Men’s League Premier Division

Blackbrook ARLFC v Heysham Atoms ARLFC, Boardmans Lane, St Helens 2.30pm

 

Pool

Monday 11th September

Weekly Pool Competition

Every Monday £5 entry, £100 cash prize. Greens Sports Bar & Pool Hall, Lancaster 7pm

 

Running

Saturday 9th September

Lancaster Parkrun

Pre register via club’s website - required. Ashton Memorial, Williamson Park, Lancaster 9am

 

Morecambe Prom Parkrun

Pre register via club’s website - required. Beach Cafe, Promenade, Marine Road West, Morecambe 9am

 

Sunday 10th September

Lancaster Race Series Present Jail Break 10k

See club's website for details, Starts at The Priory Rooms, Lancaster Castle 2pm

 

Lancaster Ryelands Park Junior Parkrun

Pre register via club’s website - required 2K run for children only ages 4-14, Ryelands Park, Lancaster 9am

Check individual teams/clubs’ social media and websites for any alterations or postponements to fixtures.

 

If you would like your clubs/teams’ fixtures listing on our weekly sports guide, please contact ross.c@beyondradio.co.uk

More from Local Sport

Local Business Partners

Recently Played Songs

  • 12:17am

    Too Many Nights

    220 Kid & JC Stewart

    Download
  • 12:13am

    December 1963 (Oh What A Night)

    The Four Seasons

    Download
  • 12:09am

    Trash

    Suede

    Download