On Air Now

Saturday Sport

9:00am - 11:00am

Now Playing

The Kinks

You Really Got Me

What's On Guide to Local Sport W/C September 1

Niall Fielding fights John Spencer on the undercard of a televised fight at Bolton stadium

Here is your guide to the upcoming week's local sporting fixtures.

Men’s Football

Saturday 2nd September

The Emirates FA Cup First Qualifying Round 2023/24

Lancaster City FC v Witton Albion FC, The Giant Axe Stadium, Lancaster 3pm

 

EFL Sky Bet League Two

Morecambe FC v Salford City FC, The Mazuma Mobile Stadium, Morecambe 3pm

 

The North West Counties Football League Premier Division

Cheadle Town FC v Kendal Town FC, Park Road Stadium, Cheadle 3pm

 

The North West Counties Football League Division One North

Runcorn Town FC v Garstang FC, Viridor Community Stadium, Runcorn 3pm

 

The West Lancashire Football League Premier Division

Milnthorpe Corinthians FC v Tempest United AFC, The Strands, Milnthorpe 3pm

 

The West Lancashire Football League Division One

Carnforth Rangers FC v Crooklands Casuals FC, Quarry Park, Carnforth 3pm

Kendal County FC v Southport Hesketh FC, Netherfield Cricket Ground, Kendal 3pm

 

The West Lancashire Football League Division Two

AFC Blackpool (Reserves) v Storeys FC of Lancaster, Jepson Way, Blackpool 3pm

Charnock Richard FC (Reserves) v Pause United FC, Mossie Park, Charnock Richard 3pm

Euxton Villa FC (Reserves) v Galgate FC, Runshaw Hall Lane, Euxton 3pm

Garstang FC (Reserves) v Kendal United JFC, The Riverside, Garstang 3pm

Stoneclough AFC v Caton United FC, Brook Street, Kearsley, Bolton 3pm

 

The West Lancashire Football League Division Two Reserves

Lytham Town FC (Reserves) v Milnthorpe Corinthians FC (Reserves), Bank Lane, Warton, Fylde 3pm

Rossendale FC (A Team) v Carnforth Rangers FC (Reserves), Marl Pits, Rossendale 3pm

Storeys of Lancaster FC (Reserves) v Croston Sports FC (Reserves), York Road, Bowerham, Lancaster 3pm

 

Mid Lancashire Football League Premier Division

Highgrove FC v Newburgh Harrock FC, Royal Albert Playing Fields, Lancaster 2pm

 

Mid Lancashire Football League Division Two

Middleton & Overton Sports v Astley FC (Reserves), Middleton Park, Middleton 2pm

Slyne with Hest FC (Reserves) v New Longton Rovers FC (Reserves), Bottomdale Road, Slyne with Hest 2pm

 

Baines Bagguley Penhale North Lancashire & District Football League Premier Division

Bay Rangers FC v Caton United FC (Colts), Pitch 2, Ryelands Park, Lancaster 2pm

Cancer Care FC v, Westgate Hawks FC Pitch 1, King Georges Field, Slyne Road, Lancaster 2pm

Castle FC v Highgrove FC (Reserves), 3G Pitch , Mossgate Sports, Heysham 2.30pm

King George FC v Scorton Saints FC, Pitch 3, Salt Ayre Sports Centre, Lancaster 2pm

Marsh United FC v Middleton & Overton Sports FC (Reserves), Pitch 2, Willow Lane, Lancaster 2pm

Pause United FC (Reserves) v Lancaster Boys Club FC, Trimpell Sports & Social Club, Morecambe 2pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division One

Endmoor KGR FC v Ambleside United FC, Woodside Road, Endmoor 2.30pm

Kendal United JFC v Wetheriggs United FC, Queens Park, Windermere 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Two

Appleby FC (Reserves) v Endmoor KGR FC (Reserves), Broad Close, Appleby 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Three

Burton Thistle FC v Alston Moor FC, Curwen Woods, Burton in Kendal 2.30pm

Carnforth Rangers FC (A Team) v Greystoke FC (Reserves), High School, Carnforth 2.30pm

Ibis FC (Reserves) v Eden Valley FC , Jubilee Playing Fields, Kendal 2.30pm

Millhead FC v Windermere Sports FC(Reserves), Iodine Park, Millhead 2.30pm

Wetheriggs United FC (Reserves) v Kendal County FC (Reserves), Recreation Ground, Castletown 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Four

Kirkby Lonsdale FC (Reserves) v Eden Valley FC (Reserves), Lunefield Park, Kirkby Lonsdale 2.30pm

Penrith AFC Royal v Carnforth Rangers FC (Youth), Frenchfield, Penrith 2.30pm

 

Monday 4th September

FA Youth Cup 2023/2024 Preliminary Qualifying Round

Lancaster City FC (U18’s) v Trafford FC (U18’s), The Giant Axe Stadium, Lancaster 7.45pm

 

Tuesday 5th September

The North West Counties Football League Premier Division

Colne FC v Kendal Town FC, Holt House Stadium, Colne 7.45pm

 

Women’s Football

Sunday 3rd September

North West Women’s Regional League Division One North

Morecambe FC (Women) v Preston North End FC (Women), The Mazuma Mobile Stadium, Morecambe 2pm

 

Lancashire Women's County League Premier Division

Accrington Stanley FC (Women’s Reserves) v GT7, Stanley Sports Hub, Accrington 2pm

 

Lancashire Women's County League Championship Division

Whitehaven AFC (Ladies) v Lancaster City FC (Ladies), The County Ground, Whitehaven 2pm

 

Lancashire Women's County League Division One North West

Kendal Town FC (Ladies) v Abbeytown FC (Ladies), JRobs Ground Maintenance Stadium, Kendal 2pm

Morecambe FC (Women’s Development Team) v St Annes FC (Ladies), Bay Leadership Academy, Heysham 2pm

 

Cumberland FA & Westmorland County FA Over 35s Women’s Football Taster Sessions at Dallam School

FREE recreational football sessions for women age 35+ who would like to come and play football in a friendly and fun environment. For further info email:Sophie.Hughes@Westmorlandfa.com

3G Pitches, Dallam School, (near) Milnthorpe noon-2pm

 

Walking Football

Monday 4th September

Westmorland County FA Walking Football

Over 40s only, £2 per session 3G Pitch, Dallam School, Milnthorpe 6.45pm-7.45pm

 

Thursday 7th September

Lancaster City FC Dollies in the Community Walking Football

For men and women of any ability. Outdoor 3G Pitches, Bay Leadership Academy, Heysham 6.45pm-8pm

 

Friday 8th September

Morecambe FC Community Walking Football

Over 50s, Free Drop in Session, Regent Park, Morecambe noon-1pm

 

Men’s Cricket

Saturday 2nd September

Northern Premier Cricket League Division One

Longridge CC 1st XI v Garstang CC 1st XI, Newsham Memorial Ground, Longridge 12pm

Eccleston CC 1st XI v Kendal CC 1st XI, Doctors Lane, Eccleston 12.30pm

Netherfield CC 1st v Penrith CC 1st XI, Parkside Road, Kendal 12.30pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Premier Division

Lancaster CC 1st XI v Morecambe CC 1st XI, Lune Road, Lancaster 1pm

Kirkham & Wesham CC 1st XI v Carnforth CC 1st XI, The Woodlands, Kirkham 1pm

Penwortham CC 1st XI v Torrisholme CC 1st XI, Middleforth Green, Penwortham 1pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Division One (A)

Garstang CC 2nd XI v Tarleton CC 1st XI, The Riverside, Garstang 1pm

Standish CC 1st XI v Netherfield CC 2nd XI, Green Lane, Standish 1pm

Westgate CC 1st XI v Croston CC 1st XI, Cross Hill Park, Lancaster 1pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Premier Division Two

Torrisholme CC 2nd XI v Walton Le Dale, Boundary Meadow, Torrisholme 1pm

 

Moore & Smalley Palace Shield Competition Premier Division Three

Blackpool CC 3rd XI v Lancaster CC 2nd XI, Mossom Lane, Thornton Cleveleys 1pm

 

Westmorland Cricket League Division One

Carnforth CC 2nd XI v Bare CC 1st XI , Lodge Quarry, Carnforth 1pm

Holme CC 1st XI v Burneside CC 1st XI, North Road, Holme1pm

Kendal CC 2nd XI v Warton CC 1st XI, Shap Road, Kendal 1pm

Kirkby Lonsdale CC 1st XI v Arnside CC 1st XI, Lunefield Park, Kirkby Lonsdale 1.30pm

Morecambe CC 2nd XI v Shireshead & Forton CC 1st XI, Woodhill Lane, Morecambe 1pm

Sedgwick CC 1st XI v Heysham CC 1st XI Sedgwick House, Sedgwick 1.30pm

 

Westmorland Cricket League Division Two

Ambleside CC 1st XI v Silverdale CC 1st XI , Rydal Road, Ambleside 1.30pm

Cartmel CC 1st XI v Westgate CC 2nd XI, Cartmel Park, Cartmel 1pm

Heysham CC 2nd XI v Sedgwick CC XI, Carr Lane, Heysham, 1.30pm

Shireshead & Forton CC 2nd v Coniston CC 1st XI, Clifton Park, Forton 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Three

Arnside CC 2nd XI v Trimpell CC 1st XI, Memorial Fileld, Arnside 1.30pm

Bare CC 2nd XI v Leven Valley CC 1st XI, Cross Hill Park, Lancaster 1pm

Burneside CC 2nd XI v Holme CC 2nd XI , Ellergreen Park, Burneside 1pm

Ingleton CC 1st XI v Bolton Le Sands 1st XI, Sportsfield, Ingleton 1.30pm

Silverdale CC 2nd XI v Windermere CC 1st XI, Cove Road, Silverdale 1pm

 

Sunday 3rd September

Moore & Smalley Palace Shield Competition Sunday Division 1

Garstang CC (Sunday) 1st XI v Great Eccleston CC (Sunday) 1st XI, The Riverside, Garstang 1pm

Grimsargh CC (Sunday) 1st XI v Torrisholme CC (Sunday) 1st XI, The Green, Grimsargh 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Two

Morecambe CC 3rd XI v Netherfield CC 3rd XI, Woodhill Lane, Morecambe 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Three

Carnforth CC 3rd XI v Galgate CC 1st XI, Lodge Quarry, Carnforth 1pm

 

Westmorland Cricket League 2023 Division 4 Championship Play Off (Winner Division 4 North v Winner Division 4 South at Ulverston Cricket Club)

Ulverston CC 3rd XI v Morecambe CC 4th XI, Priory Road, Ulverston 1pm

 

Westmorland Cricket League Division Four North

Ingleton CC 2nd XI v Kendal CC 3rd XI, Sportsfield, Ingleton 1pm

 

Women’s Cricket

Friday 1st September

Lancashire Cricket Foundation Women’s T20 Division Two North

Shireshead & Forton CC (Women’s) 1st XI v Garstang CC (Women’s) 1st XI, Clifton Park, Forton 5.30pm

 

Sunday 3rd September

Lancashire Cricket Foundation Women’s T20 Division Two North

Tarleton CC (Tornadoes) XI v Shireshead & Forton CC (Women’s) XI, Carr Lane, Tarleton Time TBC

 

Men’s Rugby Union

Saturday 2nd September

Northern Division Regional One North West

Kendal RUFC v Stockport RUFC, Mint Bridge, Kendal 3pm

 

Northern Division Regional Two North West

Birkenhead Park RFC v Vale of Lune RUFC, The Upper Park, Birkenhead 3pm

Crewe & Nantwich RUFC v Kirkby Lonsdale RUFC, Newcastle Road, Nantwich 3pm

 

NOWIRUL Baines Plumbing Division One

Kendal RUFC (2nd XV) v Stockport RUFC (2nd XV), Mint Bridge, Kendal Time TBC

Vale of Lune RUFC (2nd XV) v Birkenhead Park RFC (Wanderers 2nd XV), Powderhouse Lane, Lancaster 3pm

 

NOWIRUL County Courier Services Division Two North

Kirkby Lonsdale RUFC (2nd XV) v Eccles RFC (2nd XV), Underley Park, Kirkby Lonsdale 3pm

Leigh RUFC (2nd XV) v Garstang RUFC (Blues 2nd XV), Hand Lane, Leigh Time TBC

Vale of Lune RUFC (3rd XV) v Widnes RUFC (2nd XV), Powderhouse Lane, Lancaster 3pm

 

Women’s Rugby Union

Sunday 3rd September

Pre Season Friendly

Kendal RUFC (Wasps) v Peterlee RUFC (Valkyries), Mint Bridge, Kendal 2pm

 

Friday 8th September

Women’s Rugby Union

Vale of Lune Ladies RUFC Rugby Taster Session

Try out ugby Union all abilities welcome. No previous rugby experience required. Followed by Pizza & Prosecco in the club house. More info see Vale of Lune Ladies RUFC Facebook Page. Powderhouse Lane, Lancaster 6.30pm

 

Men’s Rugby League

Saturday 2nd September

North West Men’s League Premier Division

Heysham Atoms ARLFC v Halton Farnworth Hornets ARLFC, Powderhouse Lane, Lancaster 2.30pm

 

Sunday 3rd September

Friendly

Newsome Panthers ARLFC (Ladies) v Heysham Atoms ARLFC (Ladies), Hall Bower Lane, Newsome, Huddersfield 2.30pm

 

Hockey

Saturday 2nd September

Lancaster Hockey Festival at Lancaster University Astro Turf Pitches 10am-4pm

Sessions for all ages and abilities, new players and players wanting to return to the sport are welcome to get involved. Also anyone wanting to get involved in any aspect of Hockey should attend Officiating/Volunteering etc.

Hockey taster session (Free) for Children aged 6 to 14.

Walking Hockey Session. (All ages and abilities)

Back to Hockey ( Never played for a while, get back involved)

All above Sessions 10am to 11am.

Senior Team 7-a-side tournament 11am-4pm. Stalls & Refreshments. In the evening the club will be hosting a social event.

For more info and to sign up to the sessions visit the Lancaster Hockey Club Website or the clubs Social Media.

 

Boxing

Friday 1st September

Niall “The Style” Fielding (Lancaster) v John Spencer (Manchester) Super Featherweight 4 rounds. Bolton Stadium Hotel, Toughsheet Community Stadium, Bolton 5pm

Undercard of the Lyndon Arthur vs Braian Suarez fight. Fight highlights may be shown on TV’s Channel 5 Live Boxing from 10pm.

 

Running

Saturday 2nd September

Lancaster Parkrun

Pre register via club’s website - required. Ashton Memorial, Williamson Park, Lancaster 9am,

 

Morecambe Prom Parkrun

Pre register via club’s website - required. Beach Cafe, Promenade, Marine Road West, Morecambe 9am

 

Sunday 3rd September

Garstang Running Club Present Garstang Half Marathon

More info on Garstang Running clubs Facebook page.

Event Starts at the Royal Oak Public House, Garstang 10.30am

 

Lancaster Race Series Presents The Golden Ball 20 Miles & Riverside 10 Mile

For more information check out Lancaster Race Series website. Both events start at Trimpell Sports & Social Club, Morecambe 11am

 

Lancaster Ryelands Park Junior Parkrun

Pre register via club’s website - required 2K run for children only ages 4-14, Ryelands Park, Lancaster 9am

 

Check individual teams/clubs' social media & websites for any alterations or postponements to fixtures.

If you would like your clubs/team(s) fixtures listing on our weekly sports guide, please contact ross.c@beyondradio.co.uk

More from Local Sport

Recently Played Songs