On Air Now

Non Stop Beyond

Midnight - 6:00am

Now Playing

Eve

Let Me Blow Ya Mind (feat. Gwen Stefani)

What's On Guide to Local Sport W/C April 15

Warton Cricket Club XI

Here is your guide to local sporting fixtures for the week ahead.

Men’s Football

 

Saturday 15th April

Sky Bet League One

Morecambe FC v Wycombe Wanderers FC, The Mazuma Stadium, Morecambe 3pm

 

The Pitching In Northern Premier League Premier Division

Ashton United FC v Lancaster City FC, Hurst Cross, Ashton Under Lyne 3pm

 

North West Counties Football League, Premier Division

Kendal Town FC v Burscough FC, J Robs Ground Maintenance Stadium, Kendal 3pm

 

North West Counties Football League First Division North

Garstang FC v Cleator Moor Celtic FC, The Riverside, Garstang 3pm

 

West Lancashire Football League Premier Division

Fulwood Amateurs FC v Slyne with Hest FC, Lightfoot Lane, Fulwood 3pm

Milnthorpe Corinthians FC v Tempest United FC, The Strands, Milnthorpe 3pm

 

West Lancashire Football League Division One

Hawcoat Park FC v Carnforth Rangers FC, Hawcoat Park Sports Ground, Barrow in Furness 3pm

Millom FC v Kendal County FC,

Hanna Field, Millom 3pm

 

West Lancashire Football League Division Two

Astley & Buckshaw v Storeys of Lancaster FC, Chancery Fields, Chorley 3pm

Euxton Villa FC Reserves v Pause United CFC, Runshaw Hall Lane, Euxton 3pm

Freckleton FC v Garstang FC Reserves, Rawsthorne Sports Centre, Freckleton 3pm

Galgate FC v Burnley United FC, The Recreation Field, Galgate 3pm

 

West Lancashire Football League Division Two Reserves

Lytham Town FC Reserves v Carnforth Rangers FC Reserves, Bank Lane, Lytham 3pm

 

Mid Lancashire Football League Frank Curry Memorial Cup Group Stage

Group A

Astley FC v Highgrove FC, West Way Sports Hub, Astley 2pm

 

Mid Lancashire Football League Premier Division

Shevington FC v Trimpell & Bare Rangers FC, Vicarage Lane, Shevington 2pm

Walmer Bridge FC v Marsh United FC, The Priory Academy, Penwortham 2pm

 

Mid Lancashire Football League Division Three

Middleton & Overton Sports FC v Astley FC Reserves, Middleton Park, Heysham 2pm

 

North Lancashire & District Football Ashley Cross- Fisher Remembrance Cup 2022-2023 Group Stage

Lancaster Boys Club FC v Middleton & Overton Sports FC Reserves, Pitch 1, Salt Ayre Sports Centre, Lancaster 2pm

 

North Lancashire & District Football Lawrie Postlethwaite Invitational Cup 2022-2023 Group Stage

Westgate Royals FC v Melbourne FC, King George Field, Morecambe 1pm

 

North Lancashire & District Football League - Robert Hockham Junior Challenge Cup 2022-2023

Quarter Final, First Leg

Caton United FC Reserves v Millhead FC Reserves, Station Hotel Sports Field, Caton 2pm

 

North Lancashire & District Football League Bay Logistics Limited Sam Price Memorial Cup 2022-2023

Semi Final, Second Leg

Marsh United FC Reserves v King George FC, Willow Lane, Lancaster 2pm

Pause United CFC Reserves v Caton United FC, Playing Field, Bentham 2pm

 

North Lancashire & District Football League - Holden Solicitors/ Gibson Challenge Cup 2022-2023

Semi Finals Second Leg

Castle FC v Bay Rangers FC, Mossgate 3G, Heysham 3pm

Hest Bank United FC v Morecambe Hawks United FC, Community Centre, Bolton Le Sands 2pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division One

Kirkoswald FC v Endmoor KGR FC, Old Showfield, Kirkoswald 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Two

Ullswater United FC v Burneside FC, King George V Playing Field 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Three

Arnside & Milnthorpe Town FC v Alston Moor FC, Memorial Playing Field, Arnside 2.30pm

Kendal County FC Reserves v Eden Thistle FC, Netherfield Cricket Club, Kendal 2.30pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Four

Burneside FC Reserves v Penrith Royal FC , Hollins Lane Playing Fields, Burneside 2.30pm

Brough FC v Millhead FC, Colts Ford Common, Brough 2.30pm

Greystoke FC Reserves v Burton Thistle FC, Recreation Field, Greystoke 2.30pm

 

Monday 17th April

North Lancashire & District Football League - Robert Hockham Senior Challenge Cup 2022-2023

Quarter Final, First Leg

Marsh United FC Reserves v Castle FC, Pitch 1, Willow Lane, Lancaster 6.30pm

 

North Lancashire & District Steve Presnail Printers/Whiteside Cup

Round One

Melbourne FC Reserves v Carnforth Rangers FC Youth, Pitch 1, Slyne Road Playing Fields, Lancaster 6.30pm

 

Lancashire Football League (Under 23s) West Division

Bacup Borough FC (Under 23s) v Lancaster City FC (Under 23s), Brian Boys West View Stadium, Bacup 7.45pm

 

Tuesday 18th April

West Lancashire Football League Challenge Cup 2022-2023

Final

Dalton United FC v Carnforth Rangers FC, Mossie Park, Charnock Richard, Chorley 7.30pm

 

West Lancashire Football League Premier Division

Blackpool Wren Rovers FC v Slyne with Hest FC, Bruce Park, Blackpool 6.45pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division One

Endmoor KGR FC v Kirkby Lonsdale FC, Woodside Road, Endmoor 6.45pm

 

Wednesday 19th April

North Lancashire & District Football League - Robert Hockham Junior Challenge Cup 2022-2023

Quarter Final, Second Leg

Millhead FC Reserves v Caton United FC Reserves, Iodine Park, Millhead 6.30pm

 

North Lancashire & District Football Lawrie Postlethwaite Invitational Cup 2022-2023 Group Stage

Caton United FC v Westgate Royals FC, Station Hotel Sports Field, Caton 6.30pm

 

North Lancashire & District Football Ashley Cross- Fisher Remembrance Cup 2022-2023 Group Stage

Lancaster Boys Club FC v Hest Bank United FC, Pitch 1, Salt Ayre Sports Centre, Lancaster 6.30pm

Morecambe Hawks United FC v Pause United CFC Reserves, Pitch 1, Salt Ayre Sports Centre Lancaster6.30pm

 

Westmorland Football Association Austin Wren Cup 2022-2023

Semi Final

Carnforth Rangers FC A Team v Burton Thistle FC, High School, Carnforth 6.45pm

 

Westmorland Football Association Peter Daws Memorial Shield 2022-2023

Semi Final First Leg

Lunesdale United v Endmoor KGR FC, Maurice Park, Tebay 6.45pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Two

Ibis FC Reserves v Staveley United FC , Jubilee Playing Fields, Kendal 6.45pm

Ambleside United FC v Burneside FC, HilliardPark, Ambleside 6.45pm

 

JMP Foodservice Westmorland Association Football League Division Four

Kirkby Lonsdale FC Reserves v Ullswater United FC , Lunefield Park, Kirkby Lonsdale, 6.45pm

 

Thursday 20th April

Steve Presnail Printers Whiteside Challenge Cup 2022-2023 Group Stage

Melbourne FC Reserves v Bay Rangers FC, Pitch 1, Slyne Road Playing Fields, Lancaster 6.30pm

 

North Lancashire & District Football League Lawrie Postlethwaite Invitational Cup Round One

Marsh United FC Reserves v Melbourne FC, Pitch 2, Willow Lane, Lancaster 2pm

 

North Lancashire and Distict Football League Ashley Cross/ Fisher Rememberance Cup Group Stage

Middleton & Overton Sports FC Reserves v Castle FC, Middleton Park, Heysham 6.30pm

 

Women’s Football

Sunday 16th April

Lancashire FA Women’s County League Division One North West

Chipping FC Ladies v Lancaster City FC Ladies, Broad Meadow, Chipping 2pm

 

Lancashire FA Women’s County League 2022-2023 Challenge Cup

Kendal Town FC Women U18s v Sir Tom Finney FC Development Women, J Robs Ground Maintenance Stadium, Kendal 2pm

 

Walking Football

Saturday 15th April

Garstang FC Walking Football

Men’s & Women’s Lionesses. New members welcome. £3 per session. Community Academy, Garstang 10-11am.

 

Monday 17th April

Westmorland County FA Walking Football

For players aged 40yrs +, £2 per session, 3G pitch, Dallam School, Milnthorpe 6.45pm-7.45pm.

 

Garstang FC Walking Football

Men’s & Women’s Lionesses. New members welcome. £3 per session. Community Academy, Garstang 8pm-9pm.

 

Thursday 20th April

Lancaster City FC Walking Football

Open mixed training, ladies & men of any ability, newmembers welcome, £3 per session, 3G Astro Outdoor Pitches, Bay Leadership Academy, Manor Grove Car Park Entrance, Heysham 6.45pm-8pm

 

Friday 21st April

Morecambe FC Community Sports Walking Football

All people of any ability aged over 18 + welcome. No need to book. Regent Park, Morecambe. Every Friday 12pm

 

Cricket

Saturday 15th April

Westmorland Cricket League Division One

Carnforth CC 2nd XI v Burneside CC 1st XI, Lodge Quarry, Carnforth 1pm

Heysham CC 1st XI v Bare CC 1st, Carr Lane, Heysham 1pm

Kendal CC 2nd XI v Kirkby Lonsdale 1st XI, Shap Road, Kendal 1pm

Morecambe CC 2nd XI v Warton CC 1st XI, Woodhill Lane, Morecambe 1pm

Holme CC 1st XI v Sedgwick CC 1st XI, North Road, Holme 2pm

Shireshead & Forton CC 1st XI v Arnside CC 1st XI, Clifton Park, Forton 2pm

 

Westmorland Cricket League Division Two

Coniston CC 1st XI v Milnthorpe CC 1st XI, Yewdale Road, Coniston, 1pm

Netherfield CC 3rd XI v Silverdale CC 1st XI, Parkside Road, Kendal 1pm

Sedbergh School CC 2nd XI v Shireshead & Forton CC 2nd XI, Loftus Hill, Sedbergh 1pm

Sedgwick CC 2nd XI v Cartmel CC 1st XI, The Walled Garden, Sedgwick 2pm

Westgate CC 2nd XI v Ambleside CC 1st XI, Powder House Lane, Lancaster 1.30pm

 

Westmorland Cricket League Division 3

Arnside CC 2nd XI v Windermere CC 1st XI, Memorial Field, Arnside 2pm

Bare CC 2nd XI v Ingleton CC 1st XI, Cross Hill Park, Lancaster 1pm

Bolton Le Sands CC 1st XI v Leven Valley CC 1st XI, Main Road, Bolton Le Sands 2pm

Burneside CC 2nd XI v Galgate CC 1st XI, Hollins Lane, Burneside 1pm

Silverdale CC 2nd XI v Holme CC 2nd XI v Holme CC 2nd XI, Cove Road, Silverdale 1pm

Trimpell CC 1st XI v Carnforth CC 3rd XI, Trimpell Sports, Morecambe 1pm

 

Friendlies

Garstang CC 1st XI v Lowerhouse CC, The Riverside, Garstang 1pm

 

Sunday 16th April

Westmorland Cricket League Division 2

Morecambe CC 3rd XI v Heysham CC 2nd XI, Woodhill Lane, Morecambe 1pm

 

Friendlies

Garstang CC 2nd XI v Lancaster University CC 1st XI, The Riverside, Garstang 1pm

 

Men’s Rugby League

Saturday 15th April

 

North West Men’s Premier Division

Halton Farnworth Hornets ARLFC v Heysham Atoms ARLFC, Wilmere Lane Playing Fields, Widnes 2.30pm

 

Men’s Rugby Union

Saturday 15th April

Papa Johns Community Cup Regional One Shield

Pool Two

Ilkley RUFC v Kendal RUFC, Stacks Field, Ilkley 3pm

 

Papa Johns Regional 2 North Plate

Round Two

Vale of Lune RUFC v Percy Park, Powder House Lane, Lancaster 3pm

 

Netball

Thursday 20th April

Garstang Netball League - all fixtures played at Garstang Community Academy

Rebels v 7-UP 6.30pm

Chasers v Opposition 7.10pm

Marvels v Courteeners 7.50pm

 

Running

Saturday 15th April

Lancaster Parkrun

Ashton Memorial, Williamson Park, Lancaster 9am, pre register via club’s Website - required

 

Morecambe Prom Parkrun

Beach Cafe, Promenade, Marine Road West, Morecambe 9am, pre register via club’s website - required

 

Sunday 16th April

Lancaster & Morecambe Athletics Club

Three Bridges 10K Race, starts at 11am at The Clubhouse, Salt Ayre, Lancaster

 

Lancaster Ryelands Park Junior Parkrun

2K run for children only ages 4-14, Ryelands Park, Lancaster 9am, pre register via club’s website - required

 

Tennis

Thursday 20th April

Lancaster Tennis Club pre-season team selection, Lune Road, Lancaster 7pm-8.30pm

 

Please always check clubs’ social media & websites for any alterations or postponements to fixtures.

If you would like your team’s fixtures listing on our weekly sports guide, please contact ross.c@beyondradio.co.uk

More from Local Sport

Recently Played Songs